خانه / اخبار و اطلاعیه ها / اخبار آموزش و پرورش / گلی از گلهای بهشت- یادداشت ارسالی

گلی از گلهای بهشت- یادداشت ارسالی

سایت جامع فرهنگیان- یادداشت ارسالی همکار محترم، در رابطه معلم فداکار “حمیدرضا گنگوزهی”، در ادامه مطلب درج شده است.

هر روز صبح زود با عشق به فرزندان دیار آشنایی شهر خود و آموزش سجایای اخلاقی آن ها، از خواب شیرین صبحگاهی با میل و علاقه وافر برمی خاست؛ وضوی می ساخت و با توکل به حضرت حق، به سوی قطعه ای از بهشت دانایی؛ بهشتی که نامش مدرسه است، برای تعلیم وتربیت دانش آموزان حرکت می کرد.

گام هایش را تند واستوار برمی داشت، او خورشید عشق ودلدادگی کلاس درس بود که با نورافشانی خود، سایه جهل را از تن جویندگان علم می شست و لباس پاک دانایی و فخر را برتن فرزندان این مرزو بوم می پوشاند. آن قدر عاشق کارش بود که هنرش معلمی بود، حتی او شب ها هم آرام قرار نداشت؛ برای فردایی بهتر و زیباتر نقشه می کشید تادانش آموزان را بهتر هدایت کند. روحش به بلندای آسمان آبی بود و وجودش مانند خورشید می درخشید و تاریکی و پلیدی را از جان خستگان علم می شست.

قلم از نوشتن این همه فداکاری و گذشت و احساس مسئولیت شرمنده و هزاران شعر مدح در وصف خوبی های او اندک.

چگونه وبا چه زبانی بگوییم که بهشت خدا شایسته مقام و ایثارگری توست. همان دومعلم فداکاری که جان دانش آموزان خود را در سخت ترین شرایط نجات دادند، خود گرفتار گردباد شدند. درپی نجات دانش آموزانی که بر اثر ریزش دیوار مخروبه ای جان آنان در خطر بود که متاسفانه معلم فداکارو ساعی حمیدرضا گنگوزهی جان به جان آفرین تسلیم کرد و دعوت حق را لبیک گفت. در همین ارتباط علیرضا نخعی مدیرکل آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان اظهارداشت: ماجرا از این قرار بوده است که دیروزیکشنبه۱۵فروردین هنگام زنگ تفریح که دانش آموزان خارج ازکلاس خود بودند،گردباد شدیدی شروع به وزیدن می کند و معلمان آنها که متوجه ریزش دیوار بر روی بچه ها می شوند، فورا برای نجات جان آنها اقدام می کنند اما سرعت و قدرت گردباد به حدی زیاد بوده است که آوار مرگبار دیوار این دو معلم فداکار را زمین گیر می کند.

این است شجاعت و شهامت جامعه فرهنگی که فرشتگان آسمان از این همه ایتارگری متعجبند.

یکی از معلمان به نام حمیدرضا گنگوزهی در این حادثه جان باخت و عبدالرئوف شهنوازی معلم فداکار دیگر هم اکنون در بیمارستان بستری است. این دیوار بدلیل بارندگیهای اخیر نم کشیده و مربوط به دیوار منازل همجوار بوده وجزء فضای آموزشی مدرسه مذکور نمی باشد.

فداکاری فرهنگیان در تمام عرصه ها بخصوص در صحنه جنگ تحمیلی و در راه تعلیم وتربیت، درطول سالیان گذشته زبان زد خاص و عام است و کاملا مشهود. حتی اگر در هرنقطه از کشور عزیزمان هم این چنین حادثه ای رخ می داد، قطعا جامعه فرهنگی ما از هیچ کوششی دریغ نمی کردند و مجدانه اینگونه عکس العملی را از خود نشان می دادند؛ چرا که روح ایثارگری و فدا کاری و عشق به فرزندان در خون و گوشت وپوست همکاران فرهنگی ما جاری و ساری می باشد و امروز جامعه فرهنگی ما بخاطر این اقدام شجاعانه و ایثارگرانه بخود می بالد و جامعه فهیم فرهنگی ما به وجود چنین همکارانی افتخار می کنند؛ چرا که آنان فداکاری را از مکتب سرور سالار شهیدان حضرت امام حسین علیه السلام آموخته اند وسیره و راه روش آن امام همام، همواره روشنگر راه زندگانی ما قرار دارد.

در پی این حادثه مدیرکل محترم آموزش وپرورش استان سیستان و بلوچستان اعلام کرد: مدرسه ای که امروز شاهد چنین عمل انسان دوستانه ای بوده است، شایسته است به نام همچین انسان نیکنامی آراسته شود ولذا اعلام می کنم که این مدرسه از این تاریخ به بعد بنام این انسان فداکار نامیده می شود. ما فرهنگیان این اقدام شایسته این انسان شریف و همکار ارجمند را می ستاییم، ازطرفی لازم و ضروری است، وزارت آموزش وپرورش نسبت به مقاوم سازی مدارس و ترمیم بافت های فرسوده در مناطق حادثه خیز و کویری  اهتمام بیشتری داشته باشد تا بعد از این شاهد حوادثی از این نوع نباشیم.

پیشنهاد می شود وزیر آموزش و پرورش نسبت به افکار عمومی و درخواست فرهنگیان و ادای دین و ایثارگری این معلم فداکار و ساعی، در اقدام خداپسندانه در یکی از درسهای فارسی مقطع ابتدایی، شرح حال و ایثارگری این معلم را بگنجاند و درسی به نام این معلم اختصاص یابد و یا مراکز فرهنگی و تفریحی و رفاهی به نام این معلم نامگذاری شود و همچنین امتیاز خاصی را برای خانواده او در نظر بگیرد، تا فرزندان این آب و خاک با ایثار گری این معلم فداکاردر عرضه علم ودانش بیشتر آشنا شوند، آن را سر لوحه کار و زندگی خود قرار دهند، روحیه فداکاری و خدمت به همنوع در آن ها تقویت و در وجود آن ها نهادینه شود و از خانواده محترم این معلم دلسوز به نحو شایسته ومقتضی دلجویی گردد؛ معلمی که به اسقبال خطر رفت و جان  چند دانش آموز را نجات داد و سلامتی آنان را برخود مقدم دانست و رفت تا دفتر خوبیها را تا ابد در قلب همه بگشاید و اثر معنوی و افتحاری ملی برافتخارات زرین خود افزوده کند. کارش خدایی و بوی ایثاروعشق می داد.

اوسرباز دلباخته علم ودانش بود که جانش را تقدیم نظام تعلیم و تربیت و اندیشه کرد.

هنوز سرمایه های زیادی دراین کشور وجود دارد که حاضرند در معرض طوفان های سهمگین روزگار قرار بگیرند تا جان همنوع خود را نجات دهند. براستی  آنان از الماس گران بهاتر و نرخشان را خدا داند و بس. این فداکاری، خود نشان داد که ایثارگری محدود به مکان و زمان وموقعیتی خاص نیست. امیدوارم از این معلم ایثارگر، درس اخلاق مداری بیاموزیم و جوشش محبت و همکاری و انسجام بیشتر و وحدت و همچنین برجسته سازی شخصیت این معلم ساعی وتبیین ایثار و روحیه از خود گذشتگی را برای جامعه اسلامی در سطح کشور فراهم آوریم.

بنده، فرهنگی بازنشسته، به سهم خودم و از طرف خانواده بزرگ فرهنگیان کشور ضمن تسلیت به خانواده آن عزیز از دست رفته و تشکر و قدردانی از مدیرکل آموزش وپرورش استان سیستان و بلوچستان، مدیریت آموزش وپرورش شهرستان خاش و مدیرمسئول سایت های فرهنگی در پوشش خبری وقایع  حوادث و خبرهای تحلیلی، علو درجات و صبرو شکیبایی و رحمت و مغفرت الهی را برای خانواده آن مرحوم، از خداوند منان مسئلت دارم و  با آنکه متاثر و بسیار اندوهگین هستم، برخود و جامعه فرهنگیان با افتخار می بالم، که چنین انسان های شریف و ایثارگری را در بین خود داریم.

نصراله خلیلی – همکار فرهنگی

درباره ی admin

همچنین ببینید

chanal

کانال تلگرامی فرهنگیان

کارگروه پژوهش و فناوری ندای معلم- برای عضویت در کانال جامع فرهنگیان کشور به ادامه ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *