خانه / خدمات آموزشی / مقالات آموزشی / روش تدریس سخنرانی

روش تدریس سخنرانی

کارگروه آموزشی ندای معلم- همانطور که قبلا اشاره شد، انتخاب روش تدریس یکی از مراحل مهم طراحی آموزشی است. معلم بعد از انتخاب محتوا و قبل از تعيين وسيله، بايد خط مشي و روش مناسب تدريس خود را انتخاب کند.

روش تدریس را «مجموعه ای از تدبیر و تصمیمات منظم، که برای رسیدن به هدف، شرایط و امکانات اخذ می گردد»تعریف کرده اند.

روش تدریس دارای انواع مختلفی است؛ از جمله:

روش تدریس سخنرانی، روش تدریس دریافت مفهوم، روش تدریس بحث و گفتگوی گروهی، روش تدریس حل مسئله، روش تدریس نمایشی یا ایفای نقاش

به مرور تمامی این روش های تدریس، در سایت ندای معلم بحث می شود و به طور کامل توضیح داده می شود.

در اولین پست راجع به روش تدریس سخنرانی می پردازیم. متاسفانه در کشورمان روش تدریس سخنرانی، که روش تدریسی سنتی است، رایج است.البته در سال های اخیر، معلمان به روش های کارآمدتری نیز روی آورده اند اما هنوز هم، سایه سنگین روش تدریس سخنرانی بر کلاس های درس حاکم است.

به طور کلی در تعریف روش تدریس سخنرانی می توان گفت که: روش تدریس سخنرانی، روش تدریسی است که معلم نقش اصلی را دارد و دانش آموزان منفعل هستند و کمتر مشارکت دارند. معلم خود تدریس را به عهده می گیرد و به سخنرانی می پردازد و دانش آموزان بیشتر نقش بیننده را ایفا می کنند. این روش علی رغم داشتن مزایای کم، دارای معایب فراوانی می باشد.

فایلی توسط کارگروه آموزشی این سایت( ندای معلم) تهیه شده است که در این فایل به طور کامل به روش تدریس سخنرانی و مراحل آن، وسایل آن و مزایای و معایب این روش می پردازد.

البته معلمان و دانشجو معلمان عزیز با این روش آشنایی دارند، اما پیشنهاد می شود برای آشنایی کامل با روش تدریس سخنرانی(سنتی) فایل را که تهیه شده است، مطالعه نمایند.

برای دانلود رایگان مقاله روش تدریس سخنرانی، بر روی تصویر زیر(download) کلیک کنید:

DOWNLOADD

مطالب این فایل به طور خلاصه از کتاب پرمحتوای روش ها و فنون تدریس دکتر شعبانی اقتباس شده است و چیکده ای آن برای راحتی دوستان به صورت فایل قرار داده شده است.

رمز فایل پی دی اف: nedayemoallem

درباره ی admin

همچنین ببینید

jaber

راهنمای جشنواره جابربن حیان برای معلمان

کارگروه پژوهش و فناوری ندای معلم – با توجه به اهمیت جشنواره جابر بن حیان، ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *