خانه / اخبار و اطلاعیه ها / اخبار آموزش و پرورش / رشته های تحصیلی دوره متوسطه کاهش می یابد

رشته های تحصیلی دوره متوسطه کاهش می یابد

در ادامه خلاصه خبری از گفتگوی بهرام محمدیان را خواهید خواند که مطالب مهمی از سخنان وی برداشت شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ندای معلم به نقل از مرکز اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش، حجت الاسلام محی الدین بهرام محمدیان، رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی خبر از کاهش رشته ها و شاخه های تحصیلی مقطع متوسطه داد.

وی گفت: همزمان با تغییر کتاب های درسی در سال تحصیلی ۹۶-۹۵، آموزش و پرورش تلاش خود را خواهد کرد تا رشته ها و شاخه های تحصیلی به ویژه در رشته های فنی و حرفه و کاردانش مقطع متوسطه کمتر شود.

وی تعداد رشته های کار دانش را ۲۴۰ رشته برشمرد و گفت: مشاغل در کشور در حال تغییرند و زمانی که دانش آموزان فارغ التحصیل شوند، شغل که باید در آن کار کنند، منقضی می شود، لذا باید رشته ها را متمرکز کرد و مهارت ها را در دانش آموزان باید نهادینه کرد.

محمدیان ادامه داد: ۴ میلیون و هفتصد هزار دانش آموز در رشته های فنی حرفه ای در حال تحصیلند که عمدتا شامل رشته های کامپیوتر، حسابداری و نقشه کشی است و تلاش بر این است که این رشته ها و شاخه ها را برای مقطع متوسطه کاهش بدهیم و به جای شش شاخه سه شاخه، به نام های علوم پایه، علوم انسانی و فنی مهارتی وجود داشته باشد.

محمدیان خبر از تالیف ۲۹ کتاب جدید در پایه های نهم و پتجم نیز داد و افزود: بسته های آموزشی(فیلم و نرم افزار) کتب درسی، برای استفاده معلمان و دانش آموزان، تهیه شده است و ۱۰۰ لوح فشرده برای پایه مختلف تحصیلی نیز تهیه شده است.

وی همچنین گفت:‌کتاب‌های درسی به همراه اجزای بسته آموزشی شامل نرم‌افزار و فیلم‌های آموزشی برای استفاده معلمان و دانش‌آموزان توزیع شده و همچنین برای دروس زبان انگلیسی، فارسی و قرآن کتاب گویا تولید کرده‌ایم و ۱۰۰ عنوان لوح فشرده برای پایه‌های مختلف تحصیلی تولید شده است.

وی تصریح کرد که فهرست کتب کمک آموزشی استاندارد با اهداف یاددهی یادگیری، در کتابنامه رشد قرار گرفته است تا معلمان از کتاب های کمک درسی استاندارد مطلع شوند.

محمدیان باشگاه معلمان مولف را نیز یادآور شد و گفت که این باشگاه راه اندازی شده است و معلمان صاحب قلب در حال شناسایی هستند و برای نخستین مرحله، تولیدات معلمانی که در تولید محتوای آموزشی و کمک آموزشی فعالیت دارند،ابتدا در سطح استانی و سپس در سطح ملی منتشر می شود. در مراحل بعد از معلمان مولف در تهیه کتب درسی مشارکت می جوییم.

محمدیان نوید جشنواره ملی محتوای الکترونیکی را داد که در سال جاری برگزار می شود و کسانی که در تولید محتوای الکترونیکی فعالیت دارند، به این جشنواره دعوت خواهند شد.

درباره ی admin

همچنین ببینید

chanal

کانال تلگرامی فرهنگیان

کارگروه پژوهش و فناوری ندای معلم- برای عضویت در کانال جامع فرهنگیان کشور به ادامه ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *