خانه / اخبار و اطلاعیه ها / اخبار دانشگاه فرهنگیان / تحلیلی بر خبر نحوه ادامه تحصیل دانشجو معلمان

تحلیلی بر خبر نحوه ادامه تحصیل دانشجو معلمان

کارگروه خبری تحلیلی ندای معلم:در خبری جدید از وبسایت دانشجو معلمان اهواز امده است که دکتر مهرمحمدی در جواب سوال مجاز بودن ادامه تحصیل دانشجو معلمان، گفته است که دانشجو معلمان تا سه سال مجاز به ادامه تحصیل در دانشگاه فرهنگیان نیستند.

دکتر مهرمحمدی در خصوص ادامه تحصیل دانشجویان دانشگاه فرهنگیان پس از دوره کارشناسی پاسخ داده است که انها باید تا سه سال بعد از فارغ التحصیلی باید در دوره های ضمن خدمت شرکت کنند و لذا شرط ادامه تحصیل در دانشگاه فرهنگیان، داشتن حداقل سه سال سابقه کار است. البته طبق این خبر، وی ذکر کرده که فارغ التحصیلان می توانند با موافقت امور اداری آموزش و پرورش در سایر دانشگاه ها در این سه سال ادامه تحصیل دهند.

در بررسی این خبر ذکر نکاتی حائز اهمیت است:

دانشجویان دانشگاه فرهنگیان همواره در پی آن بودند تا از نحوه ادامه تحصیل خود باخبر شوند که همواره ضد و نقیض در این رابطه وجود داشت اما همواره این مسئله مشخص بود که تا سه سال حق ادامه تحصیل ندارند.

شاید از طرفی این قانون را مفید دانست و از طرفی دیگر مغایر با اهداف بلند مدت نظام تعلیم و تربیت کشور.

  • مفید از آن جهت که دانشجو معلمان در ابتدای کار خود باید تمام تمرکز خود را بر روی کار خود صرف کنند و نباید از ابتدای تدریس که هنوز به قولی تازه کار هستند و با فرآیند تدریس کاملا آشنا نیستند، دغدغه گذراندن دروس کارشناسی ارشد را داشته باشد. به عبارت دیگر معلم باید در ابتدای خدمت خود با تمامی فرآیند های یاددهی یادگیری آشنا شوند و به حتی بنا بر گفته دکتر مهرمحمدی، باید بتوانند در دوره های ضمن خدمت که در رابطه روش و فنون تدریس دروس مختلف برگزار می شود شرکت کنند. از طرفی در اوقات فراغت خود برای برطرف کردن نقاط ضعف خود در کلاس درس تلاش کنند. ادامه تحصیل دانشجو معلم در همان ابتدای خدمت، آنها را از این رهگذر دور می کند.
  • اما اینکه دانشجو معلم تا سه سال از فارغ التحصیلی خود نتواند در دوره ارشد شرکت کند، این می تواند اهداف بلند مدت آموزش و پرورش را خدشه دار سازد. از آنجایی که در نقد طرح رتبه بندی معلمان اشاره شد، حداقل شش سال سابقه کار برای ورود به طرح رتبه بندی معلمان، زمان زیادی است و معلمان باید از همان ابتدا برای افزایش صلاحیت های حرفه ای خود، ترغیب شوند.

در رابطه با ادامه تحصیل دانشجو معلمان، به نظر می رسد حداکثر دو سال زمان خوبی باشد و اینکه تا سه سال معلم از تحصیل دور باشد، به نوعی از بین بردن انگیزه علم آموزی در وی است.

درباره ی admin

همچنین ببینید

IMG_0584

نامه سرگشاده یک بازنشسته فرهنگی به رئیس جمهور

یادداشت ارسالی- ندای معلم- سایت جامع فرهنگیان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *